Implantologia - Pietrzak Dental

Co to jest implant?

Implant, czyli inaczej wszczep śródkostny to tytanowa śruba, która umieszczona w kości w miejscu braku zęba odtwarza jego brak. Implant może być też filarem dla większej ilości sztucznych zębów, czyli filarem mostu lub stabilizować protezę całkowitą lub częściową.

Implant dentystyczny jest najczęściej śrubą drążoną i może być wykonany ze stopu tytanu lub z ceramiki (tlenku cyrkonu), mieć różne średnice (przeciętnie 3-6mm) i długości zawierające się przedziale 4-20mm.

Budowa implantu

Jak zbudowana jest korona na implancie?

Zasadniczo sztuczny ząb to struktura dwuczęściowa, składa się z korony i tytanowego łącznika. Te dwie struktury są przykręcone śrubką do implantu. Cała struktura implant, korona, łącznik to zatem trzy części.

Korony przykręcane do implantów
Budowa implantu - schemat

Jakie efekty można uzyskać stosując implanty?

Współczesna implantologia wypracowała wiele sprawdzonych protokołów leczenia, dzięki którym możliwe jest uzyskanie doskonałej estetyki, a konstrukcja implantów ewoluowała , dając konstrukcje zgodne z biologią i funkcjonalne. Możliwe jest odtwarzanie braku jednego lub kilku zębów, jak również tworzenie dużych struktur typu cały łuk zębowy przytwierdzony do czterech lub sześciu implantów.

Proteza na implantach

Implanty bywają też wsparciem dla protez. Możliwe są rozwiązania typu belka przykręcona do implantów, na którą wprowadzana jest proteza. Stabilizacja takich prac jest bardzo dobra.

proteza na implantach na belce na modelu

Recepta na długoletnie funkcjonowanie implantu

Od czego zależy trwałość leczenia implantoprotetycznego? Z pewnością od kilku czynników, jakimi są: warunki kostne (objętość kości), odpowiednia ilość i jakość dziąsła, odpowiednia pozycja 3D implantu, sprawdzony i przemyślany system implantologiczny oraz dobra protetyka, wykonana z odpowiedniego materiału i w odpowiedni sposób zaprojektowana.

System Bredent

W naszej klinice używamy systemu niemieckiej (bawarskiej) firmy Bredent, uznanego producenta elementów protetycznych od 1974 roku. Według niezależnych badań implanty tej firmy cechują się bardzo wysoką czystością stopu tytanu. Na rynku obecnych jest wiele tani systemów, głównie koreańskich i spoza Europy, które zawierają w stopie więcej niechcianych zanieczyszczeń metalicznych, np. niklu, które mogą generować uczulenia oraz decydować o mniejszej biozgodności tych produktów. Cechują się czasem również niewystarczającą precyzją wykonania.

Zalety rekonstrukcji opartych na implantach:
  • brak konieczności uszkadzania zębów sąsiadujących z luką poprzez ich szlifowanie, jak w klasycznym moście
  • naturalna stymulacja kości przez siły żucia, zapobiegająca jej zanikom
  • komfort i wygoda – obecnie najlepszy znany analog naturalnego zęba
  • dużo lepsza wydolność żucia, niż przy protezach ruchomych
Wady implantoprotetyki (kontra protetyka klasyczna oparta na zębach):
  • implanty integrują się z kością i są z nią sztywno zespolone. Gryzie się "twardo" i do tego efektu trzeba się przyzwyczaić
  • konieczność czekania na integrację implantu z kością, która powoduje, że gotowa praca powstaje po kilku miesiącach od wszczepienia implantu
  • w przypadku nieodpowiednich warunków kostnych i potrzebie regeneracji kości i dziąsła, ten czas może się wydłużyć o dodatkowe dwa miesiące i wymaga dodatkowego zabiegu lub zabiegów

Etapy leczenia implantologicznego

W klasycznej formie leczenia implantoprotetycznego potrzebujemy trzech wizyt klinicznych:

  • Wprowadzenie implantu w kość w znieczuleniu miejscowym i zaszycie rany. Szwy zdejmujemy po około 10 dniach. Czekamy na integrację implantu z kością (2-4 miesięcy)
  • Po tym czasie, w znieczuleniu miejscowym, odsłaniamy implant i zakładamy śrubę gojącą (formującą dziąsło)
  • Po około 3 tygodniach gojenia pobieramy wyciski transferowe
  • Po około 2 tygodniach od wycisków oddajemy gotowy sztuczny ząb (implantokoronę)

Przy sprzyjających warunkach można skrócić etapy leczenia implantologicznego do 3 wizyt, ograniczając ilość interwencji chirurgicznych.

Implantacja natychmiastowa

Jeśli masz ząb, o którym wiadomo, że będzie wymagał usunięcia, a nie ma potrzeby usunięcia natychmiast, nie usuwaj go. Można zaplanować, po spełnieniu pewnych warunków natychmiastowe wprowadzenie implantu na wizycie, na której usuwamy ząb. Zalet takiego postępowania jest wiele:

  • podczas jednego zabiegu wykonujemy dwie procedury, ograniczamy ilość interwencji chirurgicznych
  • zmniejszamy zanik kości i niekorzystne zmiany w obrębie tkanej otaczających korzeń zęba. Miejsce, w którym przed chwilą znajdował się korzeń zęba, zostaje wprowadzony natychmiastowo implant
  • nie czekamy na gojenie rany i nie musimy ponownie otwierać miejsca zabiegowego po np. 3 miesiącach od usunięcia zęba

Zabiegi powiązane z wprowadzaniem implantów – GBR, augmentacja kości i tkanek miękkich, sinus lift

Warunkiem długoletniego funkcjonowania implantów jest otoczenie ich odpowiednią ilością kości i dziąsła. W sytuacji, gdy doszło do utraty zęba wiele lat temu, zmiany, jakie zaszły w miejscu, gdzie będziemy chcieli umieścić implant najczęściej powodują konieczność przygotowania miejsca implantacji za pomocą technik sterowanej regeneracji tkanek (Guided Bone Regeneration – GBR i Guided Tissue Regeneration – GTR). Aby powiększyć objętość i uzupełnić deficyt tkanek, które uległy zanikowi używamy biomateriałów, które deponowane w miejscu zaniku wgajają się. Zabieg implantacji jest wtedy typowo odraczany o 4-6 miesięcy. W pewnych warunkach łączymy zabieg implantacji z zabiegami regeneracyjnymi, co powoduje skrócenie całego procesu i ogranicza liczbę interwencji chirurgicznych. Decyzję podejmuje implantolog, po wykonaniu diagnostyki i uzgodnieniu z pacjentem dostępnych opcji leczenia.

Biomateriałem może być tkanka własna pobrana od pacjenta, materiał pobrany od innego człowieka i odpowiednio przygotowany przez bank tkanek, materiał syntetyczny lub materiał pochodzenia zwierzęcego. Dużą zaletą materiałów nie pochodzących od pacjenta jest brak konieczności ich pozyskania, co wiąże się ze skróceniem zabiegu i mniejszym dyskomfortem pozabiegowym – chirurgia ograniczona jest tylko do miejsca, gdzie wprowadzamy implant.

Regeneracja kości

Sinus lift, czyli podniesienie dna zatoki szczękowej to zabieg wykonywany w sytuacji, gdy nie można wprowadzić implantu w okolicy górnych piątek, szóstek i siódemek z powodu zbyt małej ilości kości w wymiarze pionowym.

Podniesienie dna zatoki szczękowej

Cyfrowa stomatologia w służbie implantologii

W klasycznym wydaniu implant wkręcany jest w kość po wcześniejszym wykonaniu w niej otworu z wolnej ręki, jednak dla długoletniego powodzenia ważne jest dokładne spozycjonowanie 3D implantu w kości, co bywa wyzwaniem. Aby uczynić tę procedurę przewidywalną, w Pietrzak Dental korzystamy z tomografii komputerowej, skanerów i drukarek 3D. Zaplanowany i stworzony w ten sposób szablon zapewni idealną pozycję implantu zgodnie z planem leczenia. To, co w większości gabinetów jest opcją, u nas dostajesz w standardowej usłudze wszczepienia implantu.

Szablon chirurgiczny
planowanie cyfrowe pozycji implantu
Szablon

Często zadawane pytania w zakresie implantologii:

1. Jakie są ogólne przeciwskazania do zabiegu implantacji?
Dotyczą one w głównej mierze nieleczonych schorzeń, takich jak cukrzyca, zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej, a ze schorzeń stomatologicznych nieleczonej paradontozy. W przypadku nałogowych palaczy mamy zmniejszone prawdopodobieństwo niepowodzenia leczenia implantologicznego.
2. Czy u każdej osoby można wprowadzić implant?
Z pewnością nie. Rzadko jednak są to przeciwskazania bezwzględne. Najczęściej, po spełnieniu pewnych warunków, w tym leczenia przygotowawczego, takie leczenie staje się możliwe.
3. Czy można łączyć zabieg wprowadzenia implantu z regeneracją kości?
Owszem, jeśli zanik nie jest bardzo duży, często łączy się te zabiegi, zmniejszając ilość zabiegów chirurgicznych, co jest korzystne. Przy dużych brakach tkanek takie zabiegi rozdziela się, wszczepiając implanty np. 6 miesięcy po odbudowie kości. Decyduje indywidualna kwalifikacja.
4. Czy udzielają Państwo gwarancji na implant?
Tak, implant objęty jest dożywotnią gwarancją producenta. Na łącznik i koronę udzielana jest dwuletnia gwarancja.
5. Czy w implantologii zdarzają się niepowodzenia?
Jak w każdej dziedzinie medycyny i tu zdarzają się niepowodzenia. Są one jednak rzadkie. Długie, 20 letnie badania kliniczne u ponad 10 tysięcy pacjentów wykazują, że odsetek przeżycia implantów wynosi ponad 93%
6. Czy implanty mogą służyć całe życie?
Podobnie jak naturalne zęby, tak i implanty mogą służyć całe życie. Trudno jednak gwarantować, że tak będzie – podobnie jak nikt nie jest w stanie przewidzieć, czy zęby u danej osoby dotrwają do określonego jej wieku. Jeśli zaniknie kość wokół zęba i dojdzie do parodontopatii, ząb może wymagać usunięcia. Podobnie może wyglądać sytuacja z zanikiem kości wokół implantu. Aby kontrolować nie zawsze korzystne procesy dotyczące naturalnego lub sztucznego uzębienia nie unikaj regularnych wizyt kontrolnych u dentysty i regularnych profesjonalnych higienizacji w gabinecie, stosuj się do zaleceń dentysty/higienistki.
7. Czy wprowadzanie implantu boli?
Implant wprowadzany jest w miejscowym znieczuleniu, takim jak do innych zabiegów stomatologicznych. Dzięki temu zabieg jest bezbolesny.
8. Jak przygotować się do zabiegu implantacji?
Nie przystępuj do zabiegu z pustym żołądkiem, wskazany lekki posiłek około 2h przed zabiegiem. Jeśli zostały przepisane leki przed zabiegiem zażyj je zgodnie z zaleceniami. Rozważ wolne od pracy bezpośrednio po zabiegu. Przeprowadzenie profesjonalnej higienizacji (usuwanie kamienia i osadów poprzez piaskowanie) na około tydzień przed zabiegiem jest bardzo wskazane. Dokładnie umyj zęby przez zabiegiem (szczotkowanie + nić + płukanka chloheksydyną). Panowie są proszeni o zgolenie zarostu/brody.
9. Ile trwa zabieg implantacji?
Przeciętnie około godziny. W prostych sytuacjach nieco krócej, w bardziej skomplikowanych trochę dłużej.
10. Kiedy po usunięcia zęba można osadzić implant?
Implant można wprowadzić do świeżego zębodołu lub odroczyć zabieg od 3 tygodni do kilku miesięcy po usunięciu zęba. Decyduje analiza konkretnego przypadku poprzedzona badaniem fizykalnym i obrazowym. Implant może być oczywiście wprowadzony również w sytuacji braku zęba lub zębów od wielu lat.
11. Jak implanty mogą wspomóc utrzymanie protezy częściowej lub całkowitej?
Po osadzeniu implantów można do nich przytwierdzić różnego rodzaju zaczepy, które będą stabilizować protezę. Proteza może wtedy mieć dużo mniejszy zasięg, na przykład nie musi zajmować podniebienia, a i tak jest bardziej stabilna niż pozbawiona zaczepów.

Proteza na implantach - lokatorach

12. Czy można przerobić zwykłą protezę na wspartą na implantach?
Czasem jest możliwość wykorzystania starej protezy i osadzania w niej elementów zatrzaskujących się na implantach, a czasem wykonujemy nową pracę – decyduje analiza konkretnej sytuacji.
13. Czego unikać zaraz po zabiegu implantacji?
Najważniejsze zalecenia obejmują: rezygnację z palenia tytoniu, zakaz dotykania i mechanicznego drażnienia miejsca pozabiegowego (szczotka, dotykanie językiem, przeżuwanie twardych pokarmów), wskazane przykładanie chłodnych kompresów.
14. Czego unikać po zabiegu sinus lift?
Po podniesieniu dna zatoki szczękowej zalecenia pozabiegowe są identyczne jak powyżej. Zaleca się dodatkowo rezygnację z lotów samolotem, wycieczek kolejkami górskimi (przeciwskazane są nagłe zmiany ciśnienia atmosferycznego).
15. Oglądałam program, w którym pacjent miał w jednym dniu wszczepione implanty i jeszcze tego samego dnia wyszedł z gabinetu z gotowymi zębami? Czy to możliwe?
Tak, przy pracach zwłaszcza pełnołukowych (uzupełenie braków zębowych bezzębnej szczęki lub żuchwy) lub innych pracach o dużym zasięgu jest to możliwe, ale wiąże się z ograniczeniami: miękka dieta przez okres wgajania implantów, oddawana tego samego lub następnego dnia praca jest tymczasowa, po wgojeniu implantów oddajemy nową – ostateczną.
16. Czy implant może wywołać alergię?
Stop, z którego wykonany jest implant, czyli głównie tytan, aluminium, wanad niezmiernie rzadko daje odczyny uczuleniowe. Nawet, jeśli masz alergię na metale, wszczepienie implantu nie jest przeciwskazane.
https://stomatolog-krzeszowice.pl/wp-content/uploads/2021/02/logo13.png

Pietrzak Dental – Gabinety Stomatologiczne oraz Pracownia Rentgenowska w Krzeszowicach. To miejsce przyjazne dla pacjenta. Każdemu zapewniamy opiekę na najwyższym poziomie.

Umów wizytę
+48 519 440 519
Zobacz także:
https://stomatolog-krzeszowice.pl/wp-content/uploads/2021/03/link-rtg.png
Godziny otwarcia:
bt_bb_section_top_section_coverage_image