Implantologia - Pietrzak Dental

Czym jest implant?

Implant, czyli wszczep śródkostny, to analogia naturalnego korzenia zęba w postaci tytanowej śruby. Osadzenie implantu umożliwia więc odtworzenie sztucznego zęba lub wykorzystanie go jako element mostu lub zaczep dla protezy. Stosując implanty w leczeniu pojedynczych lub mnogich braków zębów, możemy więc tworzyć pojedyncze korony, czy mosty, jako uzupełnienia stałe, czy belki lub inne zaczepy służące połączeniu ruchomej protezy z podłożem kostnym.

Pierwsze implanty zębowe wszczepiano od końca lat pięćdziesiątych XX wieku, mamy więc już prawie 70 letnie obserwacje kliniczne tej metody leczenia protetycznego.

 Czy implant może się nie przyjąć?

Może, ale przy odpowiedniej kwalifikacji do zabiegu prawdopodobieństwo jest bardzo małe. Większość badań pokazuje, że ponad 97% wszczepów przyjmuje się i zrasta się z kością.

Czy implant jest do końca życia?

Zadając takie pytanie trzeba sobie uświadomić, że implant, jako analogia naturalnego korzenia zęba tkwi w kości i zasadniczo mogą dotyczyć jej bardzo podobne problemy, jakie dotyczą naturalnego uzębienia. Jeśli więc, w pewnym etapie życia twoje uzębienie dotknie paradontoza i dojdzie do utraty kości otaczającej korzenie zębów, to proces ten będzie dotyczył również implantu w mniejszym lub większym stopniu.

Czy implant to metoda odbudowy braku zęba dla każdego?

Jak w każdej metodzie leczenia, i w implantologii istnieje kilka przeciwskazań do zabiegu, a należą do nich między innymi:

– niewyrównana cukrzyca

– nikotynizm wg zasady im więcej tym gorzej. Przyjmujemy zasadę, że u osób palących powyżej paczki papierosów na tydzień ryzyko nieprzyjęcia się wszczepu i niepomyślnego gojenia dziąseł wzrasta na tyle istotnie, że warto rozważyć alternatywne metody leczenia

– zaawansowana osteoporoza lub inne choroby z wiązane z upośledzeniem metabolizmu kości

Musze usunąć zęba, który był wiele razy leczony i wciąż sprawia problemy. Kiedy mogę wstawić implant w jego miejsce?

Mamy różne protokoły implantacji, które zakładają wprowadzenie implantu na tej samej wizycie, podczas której usuwamy ząb, po sytuacje, gdy implantujemy po kilku miesiącach od utraty zęba. Każdy ze scenariuszy wymaga dostosowania do potrzeb danej sytuacji i musi być poprzedzony konsultacją i planowaniem.

To samo tyczy się oddania korony protetycznej. W niektórych sytuacjach można ją wykonać niemal zaraz po implantacji, ale czasem potrzebne jest dłuższe wgajanie implantu, podczas którego nie może on być w żaden sposób obciążany.

Implant, czy naturalny ząb?

Często mamy do czynienia z dylematem, kiedy wielokrotnie leczony ząb (np. kanałowo) daje nowe objawy stanu zapalnego lub ulega urazowi mechanicznemu. Często klasyczne zabiegi protetyczne i zabiegi stomatologii zachowawczej dają efekt krótkotrwały lub rokowanie co do utrzymania zęba jest niepewne. Należy sobie wtedy odpowiedzieć na pytanie, czy warto po raz kolejny poświęcać czas i fundusze na klasyczne zabiegi, czy też zadziałać radykalnie, usuwając ząb i osadzając w jego miejscu wszczep. Praktyka pokazuje, że często to drugie rozwiązanie daje spokój na długie lata.

Implant, czy most?

Klasyczne rozwiązania protetyczne opierają się na szlifowaniu zębów. Aby odbudować brak jednego zęba, należy oszlifować najczęściej dwa zęby. Jeśli można w takiej sytuacji skorzystać z implantu, to jest to postępowanie zalecane, nie musimy bowiem uszkadzać zębów, szlifując je pod korony.

Zobacz inne usługi

https://stomatolog-krzeszowice.pl/wp-content/uploads/2021/02/logo13.png

Pietrzak Dental – Gabinety Stomatologiczne oraz Pracownia Rentgenowska w Krzeszowicach. To miejsce przyjazne dla pacjenta. Każdemu zapewniamy opiekę na najwyższym poziomie.

Umów wizytę
+48 519 440 519
Zobacz także:
https://stomatolog-krzeszowice.pl/wp-content/uploads/2021/03/link-rtg.png
Godziny otwarcia:
bt_bb_section_top_section_coverage_image