Co to jest implant?
Implant, czyli inaczej wszczep śródkostny to tytanowa śruba, która umieszczona w kości w miejscu braku zęba odtwarza jego brak. Implant może być też filarem dla większej ilości sztucznych zębów, czyli filarem mostu lub stabilizować protezę całkowitą lub częściową.
Implant dentystyczny jest najczęściej śrubą drążoną i może być wykonany ze stopu tytanu lub z ceramiki (tlenku cyrkonu), mieć różne średnice (przeciętnie 3-6mm) i długości zawierające się przedziale 4-20mm.
Jak zbudowana jest korona na implancie?
Zasadniczo sztuczny ząb to struktura dwuczęściowa, składa się z korony i tytanowego łącznika. Te dwie struktury są przykręcone śrubką do implantu. Cała struktura implant, korona, łącznik to zatem trzy części.
Współczesna implantologia wypracowała wiele sprawdzonych protokołów leczenia, dzięki którym możliwe jest uzyskanie doskonałej estetyki, a konstrukcja implantów ewoluowała , dając konstrukcje zgodne z biologią i funkcjonalne. Możliwe jest odtwarzanie braku jednego lub kilku zębów, jak również tworzenie dużych struktur typu cały łuk zębowy przytwierdzony do czterech lub sześciu implantów.
Implanty bywają też wsparciem dla protez. Możliwe są rozwiązania typu belka przykręcona do implantów, na którą wprowadzana jest proteza. Stabilizacja takich prac jest bardzo dobra.
Recepta na długoletnie funkcjonowanie implantu
Od czego zależy trwałość leczenia implantoprotetycznego? Z pewnością od kilku czynników, jakimi są: warunki kostne (objętość kości), odpowiednia ilość i jakość dziąsła, odpowiednia pozycja 3D implantu, sprawdzony i przemyślany system implantologiczny oraz dobra protetyka, wykonana z odpowiedniego materiału i w odpowiedni sposób zaprojektowana.
System Bredent
W naszej klinice używamy systemu niemieckiej (bawarskiej) firmy Bredent, uznanego producenta elementów protetycznych od 1974 roku. Według niezależnych badań implanty tej firmy cechują się bardzo wysoką czystością stopu tytanu. Na rynku obecnych jest wiele tani systemów, głównie koreańskich i spoza Europy, które zawierają w stopie więcej niechcianych zanieczyszczeń metalicznych, np. niklu, które mogą generować uczulenia oraz decydować o mniejszej biozgodności tych produktów. Cechują się czasem również niewystarczającą precyzją wykonania.
W klasycznej formie leczenia implantoprotetycznego potrzebujemy trzech wizyt klinicznych:
Przy sprzyjających warunkach można skrócić etapy leczenia implantologicznego do 3 wizyt, ograniczając ilość interwencji chirurgicznych.
Implantacja natychmiastowa
Jeśli masz ząb, o którym wiadomo, że będzie wymagał usunięcia, a nie ma potrzeby usunięcia natychmiast, nie usuwaj go. Można zaplanować, po spełnieniu pewnych warunków natychmiastowe wprowadzenie implantu na wizycie, na której usuwamy ząb. Zalet takiego postępowania jest wiele:
Zabiegi powiązane z wprowadzaniem implantów – GBR, augmentacja kości i tkanek miękkich, sinus lift
Warunkiem długoletniego funkcjonowania implantów jest otoczenie ich odpowiednią ilością kości i dziąsła. W sytuacji, gdy doszło do utraty zęba wiele lat temu, zmiany, jakie zaszły w miejscu, gdzie będziemy chcieli umieścić implant najczęściej powodują konieczność przygotowania miejsca implantacji za pomocą technik sterowanej regeneracji tkanek (Guided Bone Regeneration – GBR i Guided Tissue Regeneration – GTR). Aby powiększyć objętość i uzupełnić deficyt tkanek, które uległy zanikowi używamy biomateriałów, które deponowane w miejscu zaniku wgajają się. Zabieg implantacji jest wtedy typowo odraczany o 4-6 miesięcy. W pewnych warunkach łączymy zabieg implantacji z zabiegami regeneracyjnymi, co powoduje skrócenie całego procesu i ogranicza liczbę interwencji chirurgicznych. Decyzję podejmuje implantolog, po wykonaniu diagnostyki i uzgodnieniu z pacjentem dostępnych opcji leczenia.
Biomateriałem może być tkanka własna pobrana od pacjenta, materiał pobrany od innego człowieka i odpowiednio przygotowany przez bank tkanek, materiał syntetyczny lub materiał pochodzenia zwierzęcego. Dużą zaletą materiałów nie pochodzących od pacjenta jest brak konieczności ich pozyskania, co wiąże się ze skróceniem zabiegu i mniejszym dyskomfortem pozabiegowym – chirurgia ograniczona jest tylko do miejsca, gdzie wprowadzamy implant.
Sinus lift, czyli podniesienie dna zatoki szczękowej to zabieg wykonywany w sytuacji, gdy nie można wprowadzić implantu w okolicy górnych piątek, szóstek i siódemek z powodu zbyt małej ilości kości w wymiarze pionowym.
Cyfrowa stomatologia w służbie implantologii
W klasycznym wydaniu implant wkręcany jest w kość po wcześniejszym wykonaniu w niej otworu z wolnej ręki, jednak dla długoletniego powodzenia ważne jest dokładne spozycjonowanie 3D implantu w kości, co bywa wyzwaniem. Aby uczynić tę procedurę przewidywalną, w Pietrzak Dental korzystamy z tomografii komputerowej, skanerów i drukarek 3D. Zaplanowany i stworzony w ten sposób szablon zapewni idealną pozycję implantu zgodnie z planem leczenia. To, co w większości gabinetów jest opcją, u nas dostajesz w standardowej usłudze wszczepienia implantu.