Leczenie kanałowe - Pietrzak Dental

Delikatność w każdym calu

Co to jest leczenie kanałowe (endodontyczne) i kiedy się je stosuje?

Konieczność wykonania leczenia kanałowego zachodzi wówczas, gdy ubytek w zębie jest na tyle głęboki, że dochodzi do jego połączenia z komorą. Ponieważ tam znajduje się unerwienie zęba, często takiemu ubytkowi towarzyszy ból. Celem leczenia kanałowego jest uratowanie zęba i przedłużenie jego żywotności. Ząb wymagający leczenia kanałowego, które nie zostało przeprowadzone poprawnie i na czas, wykazuje tendencje do obumierania, często dochodzi do zakażenia miazgi, wysięków ropnych oraz tworzenia się zmian okołowierzchołkowych oraz torbieli.

Leczenie kanałowe przeprowadzamy w znieczuleniu, najczęściej dwuetapowo. Stosujemy sprawdzone, szczelne i nie ulegające resorbcji wypełnienia systemu korzeniowego oraz dokładne maszynowe i ultradźwiękowe opracowanie kanałów zapewniające możliwie najlepszą dezynfekcję systemu kanałów korzeniowych. Ponieważ nawet najlepiej i najnowocześniej przeprowadzone leczenie kanałowe skraca cykl życiowy zęba, dbaj o profilaktykę i nie unikaj regularnych wizyt kontrolnych u dentysty, gdyż pomijając sytuacje marginalne typu uraz, do konieczności leczenia kanałowego dochodzi w wyniku zaniedbania leczenia lub jako powikłanie bardzo głębokiej próchnicy leczonej zbyt późno.

https://stomatolog-krzeszowice.pl/wp-content/uploads/2021/03/zab.jpg

Ile kanałów ma ząb?

Ilość kanałów w zębie jest zmienna, ale najczęściej:

  • jedynki, dwójki i trójki górne: 1 kanał
  • czwórki górne: 2 kanały
  • piątki górne: 1 lub 2 kanały
  • szóstki górne: 4 kanały
  • siódemki górne: 3 lub 4 kanały
  • ósemki górne: od 1 do 4 kanałów
  • jedynki, dwójki i trójki dolne: 1 lub 2 kanały
  • czwórki dolne: 1 lub 2 kanały
  • piątki dolne: 1, 2 lub 3 kanały
  • szóstki dolne: 3 lub 4 kanały
  • siódemki dolne: 3 kanały
  • ósemki dolne: od 2 do 4 kanałów
https://stomatolog-krzeszowice.pl/wp-content/uploads/2021/03/endo22.jpg

Na czym polega leczenie kanałowe?

1. Leczenie kanałowe polega na udrożnieniu oraz oczyszczeniu z miazgi wszystkich kanałów na całej ich długości. Wykonywane jest to za pomocą specjalnych elastycznych pilników ręcznych bądź maszynowych. W naszym gabinecie, aby zapewnić jak najlepszą dokładność leczenia, wykorzystujemy zarówno pilniki ręczne jak i kanał poddany jest „obróbce maszynowej” za pomocą specjalnego endomotoru.

2. Aby prawidłowo określić długość kanału, oprócz diagnostyki radiowizyjnej stosujemy także endometr, czyli urządzenie, które za pomocą specjalnego impulsu elektrycznego mierzy długość kanału.

3. Po oczyszczeniu kanału z miazgi jest on odkażany i dezynfekowany specjalnymi preparatami. Czasem konieczne jest wstępne wypełnienie kanału specjalnym środkiem, który zwalczy stan zapalny. Wówczas dopiero po około 7-30 dniach możliwe jest ostateczne wypełnienie kanału właściwym materiałem. Kanał wypełniany jest Gutaperką, a więc specjalną formą kauczuku, która dzięki kondensacji pionowej wypełnia kanał aż po sam wierzchołek, a także jego ewentualne delty.

4. Po tak wykonanym leczeniu endodontycznym przeprowadzana jest odbudowa zęba kompozytem (plomba). We wskazanych przypadkach ząb zaopatrzany jest w koronę protetyczną, co uchroni go przed kruszeniem i dalszym niszczeniem. Czasem ząb należy także wzmocnić dodatkowym wkładem z włókna szklanego lub lanym.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Budowa anatomiczna zębów jest bardzo zróżnicowana. Jedne mają bardzo proste i szerokie kanały, inne wąskie i “zakręcone”. Podczas gdy te pierwsze można bez problemu opracować tradycyjnymi metodami o tyle te bardziej finezyjne kształty będą wymagały wsparcia w postaci nowoczesnych technologii. Tu właśnie z pomocą idzie mikroskop endodontyczny ,który  będąc przedłużeniem oczu lekarza, pozwala  mu zaglądnąć do zęba i zobaczyć to, czego nie widać gołym okiem. 

Niedopełnione lub pominięte w procesie leczenia kanały, to najczęstsze przyczyny dolegliwości bólowych oraz konieczności powtórnego leczenia kanałowego.

Podążając za najwyższymi standardami teraz także i w Pietrzak Dental nasi pacjenci wymagający opracowania kanałów pod mikroskopem mogą skorzystać z takiego właśnie leczenia.

Jakie więc są główne zalety leczenia kanałowego pod mikroskopem?

  • Szerokie pole widzenia (powiększenie od 1,3 x  do aż 27 x )  pozwala na zidentyfikowanie wszystkich kanałów wymagających leczenia
  • Brak konieczności redukcji nadmiernej ilości naturalnej tkanki zęba, co nieraz jest konieczne przy tradycyjnym leczeniu, aby zwiększyć pole widzenia
  • Większa precyzja działania- w powiększeniu doskonale widać wszystkie zanieczyszczenia, które należy usunąć

Leczenie kanałowe w naszym gabinecie - przypadki

https://stomatolog-krzeszowice.pl/wp-content/uploads/2021/03/zab-jednokanalowy.jpg
https://stomatolog-krzeszowice.pl/wp-content/uploads/2021/03/rtg11.jpg
https://stomatolog-krzeszowice.pl/wp-content/uploads/2021/03/wielokanalowe-zeby.jpg
gadfgadgf dgf dfg adgf adgaeg erg erg
https://stomatolog-krzeszowice.pl/wp-content/uploads/2021/02/logo13.png

Pietrzak Dental – Gabinety Stomatologiczne oraz Pracownia Rentgenowska w Krzeszowicach. To miejsce przyjazne dla pacjenta. Każdemu zapewniamy opiekę na najwyższym poziomie.

Umów wizytę
+48 519 440 519
Zobacz także:
https://stomatolog-krzeszowice.pl/wp-content/uploads/2021/03/link-rtg.png
Godziny otwarcia:
bt_bb_section_top_section_coverage_image