Dla pacjentów, oczekujących dobrego efektu funkcyjnego przy zminimalizowaniu kosztów, proponujemy klasyczne rozwiązania ceramiczne na podbudowie metalowej, trwałej i o bardzo długiej obserwacji klinicznej.
W sytuacji dążenia do jak najdoskonalszego odwzorowania natury proponujemy rozwiązania bezmetalowe, pełnoceramiczne lub oparte na tlenku cyrkonu.
Protetyka jest działem w stomatologii, który pozwala uzupełnić braki zębowe, polepszyć estetykę uśmiechu, a także uchronić pacjentów przed powikłaniami, jakie mogą nastąpić na wskutek długotrwałego pracy żuchwy w „nienaturalnych” warunkach (chodzi tu głównie o sytuacje, w których pacjent z powodu próchnicy bądź innych chorób stracił swoje zęby w znacznej ilości w związku z czym zmienia się zwarcie i praca żuchwa/szczęka). Współczesna stomatologia stosuje wiele rozwiązań, które wpływają na zdrowie, komfort oraz estetykę zębów pacjenta.
Aby zapewnić najwyższą jakość prac protetycznych w naszym gabinecie podjęliśmy współpracę z jednym z najlepszych w Małopolsce laboratoriów protetycznych, które stosuje najlepsze materiały oraz najnowsze rozwiązania. Praca protetyczna poprzedzona leczeniem przygotowawczym sprosta nawet największym oczekiwaniom naszych pacjentów. W razie potrzeby oferujemy indywidualny dobór koloru w laboratorium.
Dokładamy wszelkich starań, aby zęby „zastępcze” były jak najbardziej zbliżone kształtem i kolorem do tych własnych, aby uśmiech był jak najbardziej naturalny. W tym celu zęby sąsiadujące są dokładnie opisane oraz sfotografowane, aby ułatwić jak najwierniejsze ich odwzorowanie.
Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że aby praca protetyczna służyła nam przez lata nie wystarczy jedynie oszlifować zęba i pobrać wycisk. Kluczem do sukcesu jest tak przeprowadzone leczenie przygotowawcze, które zagwarantuje najlepsze rezultaty nie tylko w pierwszych miesiącach po wykonaniu pracy, ale sprawi, że praca protetyczna będzie służyła nam długie lata.
Z doświadczenia wiemy, że przed wykonaniem na przykład korony protetycznej najlepiej jest wykonać leczenie kanałowe zęba, dzięki czemu ryzyko powikłań w przyszłości jest zminimalizowane. Często konieczna jest także odbudowa zrębu zęba lub zacementowanie odpowiednich wkładów wzmacniających ząb.
Gdy zdecydują się Państwo na wykonanie pracy protetycznej w naszym gabinecie, zostanie dla Państwa przygotowany szczegółowy harmonogram, z którego dowiedzą się Państwo jakie leczenie przygotowawcze oraz protetyczne jest niezbędne oraz ilość czasu potrzebna do zakończenia pracy.
Zasadniczo rozróżnia się 3 rodzaje prac protetycznych: prace stałe, ruchome oraz prace kombinowane.
1) Jak nazwa wskazuje prace stałe charakteryzują się tym, iż są na stałe zamocowane w jamie ustnej pacjenta, nie wymagają wyciągania oraz dodatkowej higieny poza jamą ustną. Do rozwiązań tych należą między innymi korony oraz mosty. Rozwiązania te zapewniają pacjentowi największy komfort, a także najwyższą estetykę pracy.
2) Prace ruchome (takie jak na przykład protezy całkowite, protezy częściowe, protezy szkieletowe) charakteryzują się tym, iż w ciągu dnia pacjent nosi je w jamie ustnej, natomiast w ciągu nocy prace takie są przechowywane poza jamą ustną. Prace te są stosowane głównie u pacjentów z dużymi brakami zębów własnych oraz w przypadkach, gdy protetyka stała nie jest możliwa.
Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom jakie oferuje nasz gabinet takimi jak zasuwy, zatrzaski, interlocki itp prace ruchome są o wiele stabilniejsze niż tradycyjne i zapewniają dużo większy komfort. Nasze laboratorium dokłada wszelkich starań, aby estetyka takich pracy była również jak najwyższa, istnieje możliwość doboru rodzaju zębów stanowiących część protezy oraz imitacji takich elementów jak na przykład fałdy podniebienne.
3) Prace kombinowane to połączenie pracy ruchomej z protetyką stałą, na przykład wykonanie mostu na zębach od czwórki do czwórki, natomiast brak tylnych zębów uzupełniony jest za pomocą protezy szkieletowej.
Korona to „czapeczka” zastępująca naturalny ząb zniszczony na przykład na skutek rozległego ubytku. Celem korony jest odtworzenie braku zęba, a także ochrona pozostałej jego części (na przykład jest zabezpieczeniem przed pęknięciem zęba lub jego kruszeniem się). Często zalecane po leczeniu kanałowym. Aby zacementować koronę trzeba oszlifować ząb i pobrać wyciski.
Zalety: bardzo duża trwałość, bardzo wysoka estetyka oraz komfort,
Wady: stosunkowo wysoka cena, konieczność oszlifowania zęba.
Rodzaje koron: korony pełnoceramiczne, korony ceramiczne na cyrkonie, korony ceramiczne na metalu, korony pełnolane, korony kompozytowe, korony tymczasowe
Dla kogo: często konieczne jest wykonanie korony po leczeniu kanałowym, dla pacjentów u których naturalna korona zęba jest mocno zniszczona lub nieestetyczna, rozwiązanie to gwarantuje pełny komfort, jak przy naturalnym zębie
Służy do odbudowy braków zębowych, są to zęby porcelanowe lub wykonane w innej technologii „rozpięte” pomiędzy zębami własnymi. Często most pomaga w poprawieniu estetyki uśmiechu.
Zalety: bardzo duża trwałość, bardzo wysoka estetyka oraz komfort.
Wady: stosunkowo wysoka cena, konieczność oszlifowania zęba.
Dla kogo: Dla osób, które straciły część własnych zębów i chcą odtworzyć ich braki (na przykład brak kła można odtworzyć robiąc most od „dwójki” do „czwórki”), dla osób chcących poprawić estetykę zębów, rozwiązanie to oferuje wyższy komfort niż proteza szkieletowa czy akrylowa
Służy do odtworzenia braków zębowych, często w przypadku gdy nie istnieje możliwość wykonania mostu. Nie osiada na śluzówce tak jak proteza akrylowa. Wykonana zazwyczaj z metalu, a zasięg górnej płyty ograniczony jest do minimum.
Zalety: dobrze trzyma się w jamie ustnej, nie osiada na śluzówce, lepszy komfort niż przy protezie akrylowej.
Wady: dość wysoka cena.
Dla kogo: Aby można było ją wykonać pacjent musi posiadać kilka zębów tzw. filarów, na którym możliwe będzie zaczepienie klamer (lub innych rozwiązań mocujących). Oferuje mniejszy komfort niż most, natomiast większy komfort niż proteza akrylowa.
Służy do odtworzenia nawet bardzo dużych braków zębowych w tym bezzębia. Proteza osiada na błonie śluzowej jamy ustnej. Gdy pacjent posiada zęby własne możliwość dodatkowego zamocowania za pomocą klamer.
Zalety: stosunkowo niska cena oraz szybkość wykonania.
Wady: podczas noszenia protezy czasem występuje zanik kości, trudności w przystosowaniu się do jej noszenia, nieco gorsze utrzymanie.
Dla kogo: dla pacjentów z bezzębiem oraz dużymi brakami zębowymi, u których nie ma możliwości wykonania protezy szkieletowej. W naszym gabinecie istnieje możliwość doboru kilku rodzajów zębów, a także dodatkowych rozwiązań, dzięki którym proteza będzie estetyczna oraz będzie lepiej trzymała się w jamie ustnej.